Среда, 15.05.2024, 19:12:39   Приветствую Вас, Гость · RSS
Открытый урок [21]
Файлы, содержащие разработки уроков.
Полезности [29]
Здесь размещены файлы, которые могут оказать неоценимую помощь при подготовке и проведении уроков.
Официальные документы [6]
Здесь размещены официальные документы школы.
Рефераты [15]
Рефераты обо всем и для всех: учителям, учащимся, студентам.
Сочинениеләр (иншалар) [10]
Укучыларга ярдәмлек.
Книги [14]
Китаплар [12]
Тесты по физике [13]
Готовимся к ЕГЭ [22]
Готовимся к ГИА [22]
Стандарты и программы [3]
Главная » Файлы » Рефераты

Татар һәм инглиз телләре фразеологик берәмлекләрендә соматизмнар
[ Скачать с сервера (89.3 Kb) ] 09.02.2007, 19:41:04

Эчтәлек

Кереш

I. Татар һәм инглиз телләренең фразеологиясе өйрәнелү тарихы

1.1. Татар фразеологиясе

1.2. Инглиз фразеологиясе

II. Татар һәм инглиз телләрендә соматизм ярдәмендә ясалган фразеологик берәмлекләргә чагыштырма анализ

2.1. Фразеологик берәмлекләргә лексик-семантик характеристика

2.2. Татар һәм инглиз телләрендә фразеологик берәмлекләрнең структурасына характеристика

2.3. Фразеологик берәмлекләрнең тематик группаларга бүленеше

Йомгак

Кушымта 1

Кушымта 2

Диплом эше кереш, ике бүлектән, йомгаклау һәм библиографиядән тора.

Кереш өлешендә диплом эшенең максаты, бурычлары һәм фәнни яңалыгы билгеләнә. Шулай ук татар һәм инглиз телләренә кыскача характеристика бирелә.

Беренче бүлектә татар һәм инглиз телләре фразеологиясенең өйрәнелү тарихы күрсәтелә, соматик терминнардан ясалган фразеологик әйтелмәләр тикшерелә.

Икенче бүлектә татар һәм инглиз телләрендә соматик атамадан ясалган фразеологик берәмлекләргә чагыштырма анализ ясала. Фразеологик берәмлекләргә лексик-семантик характеристика бирелә, аларның структурасына хас үзенчәлекләр билгеләнә һәм фразеологик берәмлекләрнең тематик группаларга бүленеше бирелә.

Йомгак өлешендә диплом эше барышында ясалган нәтиҗәләр китерелә.

Библиографиядә кулланылган хезмәтләр һәм сүзлекләр күрсәтелә.

Кардәш булмаган телләрнең фразеологиясен өйрәнүгә багышланган бу диплом эшенең нигезен чагыштырма һәм синхроник тасвирлаучы методлар тәшкил итәләр.

Диплом эшенең гамәли әһәмияте дә зур дип уйларга кирәк, чөнки соңгы елларда ана теле аша чит телләр укыту методикасы эшләнә һәм эшкәртелә башлады. Һәм бу эшкә диплом эше аз гына булса да өлеш кертә алса, бурыч үтәлде дип санарга булыр иде. Бу материаллар студентларга курс эшләрен язарга ярдәм итәр дип ышанырга кирәк. Бу эштә анализ өчен китерелгән мисаллар, кушымтада бирелгән фразеолагизмнарның кыскача сүзлекчәсе мәктәпләрдә фразеология темасын үзләштергәндә, бигрәк тә чит тел нигезләре белән таныштырганда, укучыларның сөйләм телен баетуда һәм дөрес сөйләшергә, язарга өйрәткәндә файдалы булыр дип фараз ителә.

Категория: Рефераты | Добавил: ilbyak-school | Автор: Багманова Эльвира Талгатовна
Просмотров: 5271 | Загрузок: 619 | Рейтинг: 5.0/3 |