Воскресенье, 12.05.2024, 09:48:48   Приветствую Вас, Гость · RSS
Главная » 2011 » Август » 25 » КАБАН
КАБАН
Болгар шәһәрен Аксак Тимер җимергәч, аның бөтен кешеләрен үтергән, авыл вә каралтыларын яндырган. Шулай да Болгар шәһәрендә Аксак Тимергә яраган берничаклы кешеләр калганнар икән. Бу кешеләр арасында асыл затлар да булган, бәкләр дә булган.

Яңадан Болгар шәһәре рәтләнә башлаган.

Болгарда кешеләр тора башлаганын ишетеп, Аксак Тимернең чирүе белән җау чапкан чорларда, урман араларына яшеренеп кенә торган кешеләр дә Болгар шәһәренә кайта башлаганнар.

Берничаклы арада Болгар шәһәре тагы терелеп киткән. Сату-алу да башланган. Хан каберләренең һәм изгеләрнең кабер ташлары яңадан урыннарына утыртылган...
Болгар шәһәренә авыллардан күп кешеләр ханнар һәм изгеләр каберенә зиярәткә килә башлаганнар. Яңадан Болгарга, Бохара, Дагстан якларыннан галим вә мөҗтәһидләр җыела башлаган.

Шулай инде эшләр яңарып, матур гына юлга куелганда, Бүләр һәм Болгар шәһәренә урыс князьләренең чапкыннары җау булган.

Мөселман йортын таларга, җимерергә керешкәннәр. Бүләр, Болгар шәһәрләре, Кашан калалары яндырылган, кешеләре үтерелгән, халыкка зур авырлык булган. Бүләр һәм Болгар шәһәрендә үтерелмәгән кешеләр урман араларына качканнар.

Шул чакта Болгар шәһәренең атаклы бәкләреннән Кабан исемле бер асыл зат үзенең бала-чага, туган-тумачалары белән чапкыннардан котылып, Чулман иделе аркылы чыгып, хәзерге Кабан күленең кояш чыгышы ягыннан читтәрәк булган бер кашлак урынга килеп тукталган... Бу кашлак үзе куаклык булып, тирәләре калын кара урман белән чолганган булган. Бу кашлакның тирә-җүнендәге калын кара урманнарда аю, бүре, елан, аждаһа кебек ерткычлар бик күп булган. Шуның өчен бу урманнарда торырга бик куркыныч булган.

Кабан бикнең яннында бер Алып та булган. Ул үзенең көче белән халыкны ерткычларда аклаган. Алыпның аждаһа ерткычларны кыруыннан ул тирә тынычлап калган. Кабан бик әлеге Алып белән шунда берничаклы торгач, аларның янына урман араларында качып йөрүче бүтән мөселманнар килә башлаганнар. Шулай итеп кешеләр күбәйгән.

Алып күп файдалар китергән. Бу урын авыл булып киткән. Монда күп еллар асыл зат Кабан баш булган, гомер иткән. Бу урынга беренче булып Кабан бик килеп утырганга күрә бу авыл Кабан дип аталган.

Кабан бик күлнең читтәге камышларын кистергән, кырыйларындагы баткакларын кудырып, кешеләр файдаланырлык иттергән.

Бу урын тау башында бик матур бер урын булган. Кабан бик мәсҗет салдырган һәм бакча үстергән. Бу күлнең тирәсендәге камышларын кистереп, баткаклыкларын кудыручы Кабан бик булганга күрә, Кабан күле дип аталган.

Бу авыл, Казан ханнары заманында бик төзек булып, дача урынын тоткан. Җәй көнне Казан ханнары, Казан аксөякләре шунда хозурга чыгалар икән.

Казанны Иван Грозный алгач, бу авыл яндырылып, халыгының исән калганнары урман эчләренә качып берничә еллар узгач, яңадан урыс патшаларыннан рөхсәт алып, хәзерге Лаеш кантонына кайтып утырганнар. Хәзерге Кабан авылы борынгы төзек, бай Кабан авылының калдыгы икән.

Чирү — гаскәр.
Мөҗтәһид — дин белгече.
Чулман иделе — Кама елгасы.
Категория: Риваятьләр | Просмотров: 1206 | Добавил: ilbyak-school | Рейтинг: 5.0/1 |
«  Август 2011  »